GAN039-650NTBZ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nexperia USA Inc.
In Stock: 576
Datasheet
N-Channel 650 V 58.5A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount CCPAK1212i
GAN039-650NTBZ
DigiKey Part Number
1727-GAN039-650NTBZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GAN039-650NTBZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GAN039-650NTBZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN039-650NTBZ
Description
650 V, 33 MOHM GALLIUM NITRIDE (
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1980 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
CCPAK1212i
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 32A, 10V