GAN039-650NTBJ
DigiKey Part Number
1727-GAN039-650NTBJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GAN039-650NTBJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GAN039-650NTBJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN039-650NTBJ
Description
GAN CASCODE FETS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 58.5A (Ta) 250W (Ta) Surface Mount CCPAK1212i
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
26 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1980 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
CCPAK1212i
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
39mOhm @ 32A, 10V