BZX8850S-C3V3YL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C3V3YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8850S-C3V3YLCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C3V3YL
Description
DIODE ZENER 3.3V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 1.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
365 mW