BZX8850S-C22-QYL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 6,363
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9,890
Datasheet
Zener Diode 22 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
BZX8850S-C22-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C22-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8850S-C22-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8850S-C22-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C22-QYL
Description
DIODE ZENER 22V 365MW DFN1006BD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±5%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms