BZX8850S-B22-QYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 6,363
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9,890
Datasheet
Zener Diode 22 V 365 mW ±2% Surface Mount DFN1006BD-2
BZX8850S-B22-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-B22-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-B22-QYL
Description
DIODE ZENER 22V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms