BZX884S-B2V7-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884S-B2V7-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884S-B2V7-QYL
Description
DIODE ZENER 2.7V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 365 mW ±1.85% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1.85%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms