BZX84W-B56-QX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 56 V 275 mW ±1.96% Surface Mount SOT-323
PMST2907A-QX
BZX84W-B56-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX84W-B56-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84W-B56-QX
Description
DIODE ZENER 56V 275MW SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 39.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1.96%
Package / Case
Power - Max
275 mW
Supplier Device Package
SOT-323
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms