BZX84J-C36,115 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 10,000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 3,000
Datasheet
Diodes Incorporated
onsemi
onsemi
In Stock: 96
Rohm Semiconductor
Zener Diode 36 V 550 mW ±5% Surface Mount SOD-323F
BZX84J-C36,115
DigiKey Part Number
1727-BZX84J-C36,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84J-C36,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84J-C36,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84J-C36,115
Description
DIODE ZENER 36V 550MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
550 mW
Supplier Device Package
SOD-323F
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V