BZX8450-C15-QR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 223
Zener Diode 15 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-C15-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C15-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8450-C15-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8450-C15-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C15-QR
Description
DIODE ZENER 15V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±5%
Power - Max
250 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms