BZX84B15VLFHT116 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 223
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 2,898
Datasheet
In Stock: 1,366
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 15 V 250 mW ±2% Surface Mount SSD3
BZX84B15VLFHT116
DigiKey Part Number
BZX84B15VLFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B15VLFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B15VLFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B15VLFHT116
Description
DIODE ZENER 15V 250MW SSD3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B15VLFHT116 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 10 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SSD3
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms