BZX58550-B2V7X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1,858
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 29,830
Datasheet
Zener Diode 2.7 V 270 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX58550-B2V7X
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-B2V7XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-B2V7X
Description
DIODE ZENER 2.7V 270MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
270 mW