BZX58550-B11X
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-B11XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-B11X
Description
DIODE ZENER 11V 270MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 11 V 270 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 8.4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
270 mW