BZX38450-B10-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 10 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX38450-B10-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX38450-B10-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX38450-B10-QX
Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms