BZV85-C75,133
DigiKey Part Number
BZV85-C75,133-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV85-C75,133
Description
DIODE ZENER 75V 1.3W DO41
Detailed Description
Zener Diode 75 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 53 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
225 Ohms