BZT52H-B20,115
DigiKey Part Number
1727-1600-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1600-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1600-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-B20,115
Description
DIODE ZENER 20V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 375 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
375 mW