BZT52H-A2V7-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5,372
Datasheet
Zener Diode 2.7 V 375 mW ±1.11% Surface Mount SOD-123F
BZT52H-A2V7-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52H-A2V7-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52H-A2V7-QXDKR-ND
1727-BZT52H-A2V7-QXCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-A2V7-QX
Description
DIODE ZENER 2.7V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Series
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±1.11%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Supplier Device Package
SOD-123F
Impedance (Max) (Zzt)
83 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V