BZT52H-A11-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52H-A11-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52H-A11-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52H-A11-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-A11-QX
Description
DIODE ZENER 11V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 11 V 375 mW ±1% Surface Mount SOD-123F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Supplier Device Package
SOD-123F
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms