BZT5250H-C2V7-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5,372
Datasheet
Zener Diode 2.7 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-C2V7-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C2V7-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C2V7-QX
Description
DIODE ZENER 2.7V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms