BZT5250H-C11X is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 4,488
Datasheet
Zener Diode 11 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-C11X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C11XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C11X
Description
DIODE ZENER 11V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 8.4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
375 mW