BZT5250H-B20X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5,660
Datasheet
Zener Diode 20 V 375 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-B20X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-B20XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-B20X
Description
DIODE ZENER 20V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 15.2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
375 mW