BU-3131-A-24-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 17
Datasheet
24.0" (609.60mm) Alligator Clip, Miniature, Insulated To Alligator Clip, Miniature, Insulated Test Lead 300V 1 Lead, Red
BU-3131-A-24-2
DigiKey Part Number
BU-3131-A-24-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-3131-A-24-2
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Red
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Alligator to Alligator
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Alligator Clip, Miniature, Insulated
Temperature Range
221°F (105°C)
2nd Connector
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
In-Stock: 0
Alternate Length
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
In-Stock: 0
TEST LEAD GATOR TO GATOR 36"
In-Stock: 5
TEST LEAD GATOR TO GATOR 48"
TEST LEAD GATOR TO GATOR 60"