SMCJ78CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
126V Clamp 11.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ78CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ78CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V