SMCJ12CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11,478
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
In Stock: 955
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
In Stock: 250
19.9V Clamp 75.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ12CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ12CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V