CD214C-T13CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 22,863
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 783
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,000
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
Comchip Technology
Comchip Technology
21.5V Clamp 69.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T13CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T13CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T13CALF
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T13CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V