APT56M60L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 310
Datasheet
IXYS
In Stock: 278
IXYS
In Stock: 272
In Stock: 6
In Stock: 0
N-Channel 600 V 60A (Tc) 1040W (Tc) Through Hole TO-264
APT56M60L
DigiKey Part Number
APT56M60L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT56M60L
Description
MOSFET N-CH 600V 60A TO264
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
280 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11300 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1040W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-264
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
130mOhm @ 28A, 10V