APT17F100B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 536
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 1000 V 17A (Tc) 625W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
APT17F100B
DigiKey Part Number
APT17F100B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT17F100B
Description
MOSFET N-CH 1000V 17A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4845 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
625W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
800mOhm @ 9A, 10V