SKMW40G-12
DigiKey Part Number
1866-SKMW40G-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKMW40G-12
Description
40W;18-75VIN; 12VOUT @3333MA,1"*
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3.333A 6-DIP Module
Category
Voltage - Input (Max)
75V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
400kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
18V