V20E385P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 199
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 190
Datasheet
620 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E385P
DigiKey Part Number
F1943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E385P
Description
VARISTOR 620V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Energy
300J
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V