MOVHE20V385Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE20V385Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE20V385Y
Description
VARISTOR 620V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
620 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
390J
Packaging
Bag
Capacitance @ Frequency
650 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V