TMOV20RP625EX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,115
Datasheet
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 800
Image for TMOV20RP625EX2855 is not available
TMOV20RP625EX2855
DigiKey Part Number
F9832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP625EX2855
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
10 kA
Manufacturer
Energy
400J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
625 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
825 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV