Image for V20P625P is not available
V20P625P
DigiKey Part Number
18-V20P625P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20P625P
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Detailed Description
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Energy
400J
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV