Image for V20E625L2T7 is not available
V20E625L2T7
DigiKey Part Number
2156-V20E625L2T7-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
V20E625L2T7
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
1 kV 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Harris Corporation
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
400J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
250 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV