SMDJ12CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 487
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 0
Similar
Bourns Inc.
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Eaton - Electronics Division
In Stock: 976
Bourns Inc.
19.9V Clamp 150.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ12CA
DigiKey Part Number
SMDJ12CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ12CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ12CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ12CA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ12CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
150.8A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V