SMCJ12CA-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 6,541
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
19.9V Clamp 75.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ12CA-13
DigiKey Part Number
SMCJ12CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12CA-13
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ12CA-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V