1.5KE150A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 990
Datasheet
Direct
In Stock: 1,220
Datasheet
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 578
Upgrade
Diotec Semiconductor
In Stock: 568
Similar
YAGEO
In Stock: 1,745
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
207V Clamp 7.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE150A
DigiKey Part Number
1.5KE150ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE150ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE150A
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
128V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
143V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
207V