1.5KE150A
DigiKey Part Number
4878-1.5KE150ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5KE150ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE150A
Description
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
207V Clamp 7.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE150A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
128V
Voltage - Breakdown (Min)
143V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
207V