1.5KE150A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4878-1.5KE150ACT-ND - Cut Tape (CT) 4878-1.5KE150ATB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE150A |
Description | TVS DIODE 128VWM 207VC DO201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 207V Clamp 7.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE150A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.6A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 128V | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 143V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 207V | Base Product Number |