PSA.0S.303.CLLC32
DigiKey Part Number
PSA.0S.303.CLLC32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSA.0S.303.CLLC32
Description
CONN CIRC RCPT 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSA.0S.303.CLLC32 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
3
Shielding
Shell Size - Insert
303
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Cable Opening
0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C