FFA.0S.303.CLAL42
DigiKey Part Number
FFA.0S.303.CLAL42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0S.303.CLAL42
Description
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
Number of Positions
3
Shielding
Shell Size - Insert
303
Current Rating (Amps)
7A
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C