SR291C104KAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 25,051
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Similar
KEMET
In Stock: 592
KEMET
TDK
In Stock: 176
TDK
In Stock: 707
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR291C104KAT
DigiKey Part Number
SR291C104KAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR291C104KAT
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)