SR291C104KARTR1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 2,861
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 13,535
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 592
KEMET
TDK
In Stock: 176
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR291C104KARTR1
DigiKey Part Number
478-11038-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11038-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR291C104KARTR1
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR291C104KARTR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)