SR291C104KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 2,990
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR291C104KAA
DigiKey Part Number
478-SR291C104KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR291C104KAA
Description
CAP CER RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)