SR221C104KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Datasheet
KEMET
In Stock: 592
KEMET
In Stock: 892
TDK
In Stock: 176
TDK
In Stock: 707
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR22-Series
SR221C104KAR
DigiKey Part Number
SR221C104KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR221C104KAR
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR221C104KAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)