C1210C104K2RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 319
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,965
Datasheet
In Stock: 8,563
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Novacap
Direct
KYOCERA AVX
Johanson Dielectrics Inc.
0.1 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C1210C104K2RALTU
DigiKey Part Number
399-C1210C104K2RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C104K2RALTU
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210C104K2RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)