C1206C102F2GALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7,937
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
1000 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
C1206C102F2GALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C102F2GALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C102F2GALTU
Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C102F2GALTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)