1206J5000102FCT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1206J5000102FCT |
Description | CAP CER 1000PF 500V C0G/NP0 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±1% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1206J5000102FCT Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance ±1% | Thickness (Max) 0.063" (1.60mm) |