WP26-P040VA1-R15000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 3,580
Datasheet
Similar
JAE Electronics
In Stock: 10,448
Datasheet
Molex
Hirose Electric Co Ltd
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 204
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
WP26-P040VA1-R15000
DigiKey Part Number
670-2931-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2931-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2931-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP26-P040VA1-R15000
Description
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Not For New Designs
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.019" (0.48mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)