WP26DK-P040VA3-R15000
DigiKey Part Number
670-WP26DK-P040VA3-R15000TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-WP26DK-P040VA3-R15000CT-ND - Cut Tape (CT)
670-WP26DK-P040VA3-R15000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP26DK-P040VA3-R15000
Description
CONN PLUG 40 POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
0.6mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.019" (0.48mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.014" (0.35mm)