WP21-P040VA1-R8000
DigiKey Part Number
670-2940-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2940-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP21-P040VA1-R8000
Description
CONN PLUG 40POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Part Status
Obsolete
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.019" (0.48mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)