IXKH35N60C5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 450
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 360
Datasheet
Similar
In Stock: 411
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Infineon Technologies
In Stock: 93
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 458
STMicroelectronics
In Stock: 229
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 30
In Stock: 31
N-Channel 600 V 35A (Tc) Through Hole TO-247AD
IXKH35N60C5
DigiKey Part Number
238-IXKH35N60C5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXKH35N60C5
Description
MOSFET N-CH 600V 35A TO247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 18A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1.2mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2800 pF @ 100 V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V